نگهداری از فرش ماشینی 9 متری ایرانی در موزه لوور پاریس

اهمیت نسبی فازهای میرایی در مقابل انتشار مجدد این فرآیندهای جذب واجذب به برهمکنش خاص جاذب جاذب و شرایط محیطی بستگی دارد. در حالت تعادل، به نظر می رسد ظرفیت جذب فرش ها با فشار بخار VOC رابطه معکوس دارد، و برای برخی از ترکیبات فرش-VOC، فرآیندهای جذب ممکن است نسبتاً بی اهمیت باشند.

با این حال، در ساختمان‌های مسکونی که سرعت تهویه هوای بیرون اغلب پایین است، میزان حذف VOC از جذب به فرش ماشینی 9 متری می‌تواند از نظر بزرگی با سرعت حذف از تهویه مقایسه شود و می‌تواند نسبتاً بالاتر از نرخ حذف از تهویه باشد.

سایر مصالح ساختمانی و اثاثیه به دلیل مساحت سطح نرمال شده بیشتر. در یک مطالعه با مقایسه فرش پشمی، فرش نایلونی و پوشش های پلی وینیل کلرید (PVC)، جذب α-پینن در هر دو نوع فرش بیشتر از پوشش های PVC بود.

روکش فرش بیشتر از سایر اجزای سیستم فرش به تعاملات جذبی با VOC کمک می کند. چندین مدل برای شبیه سازی فرآیند جذب VOCs به فرش توسعه داده شده است.

طیف وسیعی از SVOC ها به طور موثری به منسوجات لباس و در نتیجه به منسوجات فرش جذب می شوند. فرش ها به عنوان یک آبگیر قوی برای ترکیبات با فرار کم مانند نیکوتین و فنانترن، بازدارنده های شعله فسفر آلی و همچنین فتالات ها و آدیپات ها شناخته شده اند.

این SVOCها ممکن است به آرامی در طی سالها یا بیشتر، شاید تا پایان عمر فرش، به آرامی از فرش به فضای داخلی بازتاب شوند.علاوه بر فعل و انفعالات خاص جاذب جاذب، شرایط محیطی نیز بر فرآیندهای جذب دفع تأثیر می گذارد.

رطوبت نسبی داخلی (RH) می تواند به طور قابل توجهی بر میزان جذب VOC های محلول به دلیل جذب در آب متراکم شده در محیط الیاف متخلخل فرش تأثیر بگذارد.

همچنین، در رطوبت نسبی بالا (بیش از 80%)، غلظت بالای گازهای معمولی داخلی، مانند CO2 و NH3، می تواند بر ظرفیت جذب VOC فرش تأثیر بگذارد. همراه با RH، دما می تواند بر میزان جذب VOC به فرش تأثیر بگذارد.

انتظار می رود دما بر پارتیشن بندی تعادل گاز-فرش به روشی مشابه تأثیر آن بر تقسیم بندی گاز ذره تأثیر بگذارد. تغییر دمای اتاق می تواند منجر به توزیع مجدد بخار آلی بین هوای حجیم و سطوح داخلی مانند فرش شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.