مردی با فروش گچ سمنان پارس در ترکیه ثروتمند شد

در این مقاله اثرات ملات گچ سمنان پارس بر رفتار قاب‌های فولادی 1/3 مقیاس‌شده، یک طبقه، یک خلیجی تحت بارگذاری استاتیکی افقی در صفحه مورد بررسی قرار گرفته است. دو نوع قاب فولادی در نظر گرفته می‌شود: یکی با صلبیت خمشی بالا تیرها و ستون‌ها و دیگری با صلبیت خمشی کم تیرها و ستون‌ها.

هر قاب با سه نوع بنایی آزمایش شد: (1) پر کردن سنگ تراشی برهنه، (2) پر کردن سنگ تراشی با گچ از پیش مخلوط در هر دو طرف و پرکننده سنگ تراشی با گچ از پیش مخلوط در هر دو طرف و تقویت شده با یک پلی وینیل کلرید. PVC) توری.

تمام قاب ها به طور متوالی توسط نیروی افقی در جهت تیر تا زمان فروریختن سازه بارگذاری شدند. سپس، نتایج تجربی با نتایج مدل عددی ارائه شده برای تحلیل استاتیکی غیرخطی سازه‌های مسطح ساخته شده از بتن، فولاد و بنایی مقایسه شد.

مدل با گنجاندن اثر گچ بر سفتی و استحکام کلی بنایی ارتقا یافت و با استفاده از آزمایش‌های تجربی تأیید شد. این بررسی تجربی نشان می دهد که گچ به طور قابل توجهی به استحکام و ظرفیت باربری سنگ تراشی و در نتیجه به استحکام و ظرفیت باربری قاب های پر شده با بنایی کمک می کند.

دیوارهای بنایی اغلب در عمل گچ کاری می شوند. در اینجا، ضخامت ملات گچ (در متن بعدی “گچ”) معمولاً از چند میلی متر تا چند سانتی متر متغیر است. گچ عناصر آجری را به هم متصل می کند و سنگ تراشی را تقویت می کند.

همچنین گچ باعث افزایش ظرفیت باربری سنگ تراشی و کاهش مناطق ترک خوردگی در آن می شود. سهم نسبی گچ در ظرفیت باربری کلی سنگ تراشی می تواند قابل توجه باشد، به ویژه برای دیوارهای بنایی نازک با کیفیت پایین.

با این حال، این سهم اغلب در طراحی عملی سازه های بنایی نادیده گرفته می شود. پراکندگی الیاف آرماتور در گچ باعث بهبود استحکام کششی و به ویژه شکل پذیری آن می شود.

در مقایسه با گچ معمولی، گچ تقویت شده با الیاف، مناطق ترک خوردگی و عرض ترک ها را کاهش داده است. در عمل، گچ تقویت شده با الیاف بیشتر از گچ معمولی ترجیح داده می شود، به ویژه برای سازه های بنایی در منطقه لرزه خیزی بالا.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.