برای اولین بار دستکش زنانه داکرون با پارچه کاپشنی جیر شمعی ساخته شد

جیر دارای روکش مبهم است که گاهی اوقات به آن “چرت” می گویند. در حالی که بیشتر انواع چرم صاف هستند، پارچه جیر بیشتر شبیه پنبه یا نوع دیگری از پارچه های گیاهی است تا پوست حیوانات.

در ظاهر، جیر مات است در حالی که چرم معمولی براق است و در حالی که چرم معمولی ضد آب است، جیر نفوذپذیری بالایی دارد و تمایل به لک شدن دارد.

برخلاف چرم معمولی که معمولاً کاملاً ضخیم است، جیر معمولاً نازک است که به جذابیت آن برای کاربردهای ظریف پارچه کمک می کند. تمیز کردن جیر بسیار سخت است.

شستن پارچه شمعی با ماشین می تواند آن را خراب کند، اما از آنجایی که جیر به راحتی کثیف می شود، صاحبان لباس ها، کفش ها یا لوازم جانبی جیر باید به طور حرفه ای اجناس جیر خود را به طور نسبتاً مکرر تمیز کنند تا در شرایط خوبی قرار گیرند.

پارچه جیر با کیفیت بالا و قیمت پایین را از اینجا بخرید. اگر ساکن انگلستان هستید، می توانید آن را از اینجا خریداری کنید.

پارچه جیر

از نظر ریشه شناسی، اصطلاح “جیر” از اصطلاح فرانسوی “gants de Suede” گرفته شده است که به معنای واقعی کلمه به “دستکش سوئد” ترجمه می شود.

در دوره رمانتیک در فرانسه، واردات چرم سوئدی در میان اشراف مانند واردات  پارچه داکرون محبوبیت زیادی پیدا کرد. به جای استفاده از پوست خشن حیوانات، صنعتگران چرم سوئدی راهی برای استفاده از پوست نرم داخلی حیوانات برای ابداع دستکش های فوق العاده نرم برای زنان ابداع کرده بودند.

در حالی که تولید جیر برای چندین دهه محدود به دستکش بود، صنعتگران در سوئد و سراسر اروپا در نهایت متوجه شدند که پتانسیل جیر بسیار فراتر از تولید دستکش است.

با گذشت زمان، تولید پارچه کاپشن جیر تبدیل به کت، کفش، کیف و دیگر کاربردهای جیر که امروزه می شناسیم گسترش یافت.

تولید جیر پدیده ای نسبتاً جدید در تاریخ بشر است، اما انسان ها هزاران سال است که از پوست حیوانات برای تولید لباس و لوازم جانبی استفاده می کنند.

شواهد مربوط به دوران ماقبل تاریخ نشان می دهد که مردمان نوسنگی از پوست حیوانات به عنوان منبع اصلی منسوجات استفاده می کردند و استفاده از پوست و چرم در تولید پارچه تا به امروز بی وقفه ادامه دارد.

 • منابع:
  1. What is Suede Fabric: Properties, How its Made and Where
 • تبلیغات: 
  1. گسترش زمین های زیر کشت لیمو
  2. کاربرد هیدروژل های پلیمری در پزشکی
  3. چین بزرگترین تولید کننده ی عناب در جهان
  4. نتایج آزمایشات انجام شده در رابطه با پوشیدن دمپایی روفرشی

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.